Nyhetsarkiv

Information inför årsmötet

Välkomna till CISV Helsingborgs årsmöte den 11/2, kl. 13.00-ca 17.00, på Radisson Blu, Helsingborg. Här hittar ni ekonomi och verksamhetsberättelse.

Välkomna till CISV Helsingborgs årsmöte den 11/2, kl. 13.00-ca 17.00, på Radisson Blu, Helsingborg.
 Nedan under Relaterade filer finner ni dokument inför mötet. 

CISV Helsingborg är en ungdomsförening vilket betyder att merparten av våra medlemmar är barn och ungdomar. Det är bara medlemmar som får rösta på årsmötet. Visserligen tycker säkert många av barnen och ungdomarna att det är roligare med en junioraktivitet istället för att delta på årsmötet, och lämna över rösträtten till föräldrar eller någon annan, men det följer inte våra stadgar.

Därför vill vi på detta årsmöte bjuda in våra medlemmar till årsmötesförhandlingarna och visa hur ett demokratiskt möte går till.  Vi tror dock att alla medlemmar hade uppskattat ett kort och effektivt möte så därför ber vi er komma väl förberedda.   

Efter mötet bjuder vi på fika och så får vi höra berättelser från vinterns delegater, allt spännande de har varit med om!

Vi ser fram emot att se er den 11/2!

Hjärtligt välkomna!

Hälsningar

Styrelsen i CISV Helsingborg